Results

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013

2018

OPEN   U2300   U2100   U1900   U1700   U1500   U1300  
Beginners-Fri   Beginners-Sat   Beginners-Sun   Beginners-Overall  
Mixed-Doubles   Womens   Simuls   Trophy-Open   Trophy-Reserve   Trophy-Booster   Spirit  
Fri-Blitz-Sect   Sat-Blitz-Sect   Sun-Blitz-Sect   WB-Blitz-Open   WB-Blitz-U1900  
14-Under   14-Under-Reserve   9-Under   9-Under-Reserve   14-Under-Blitz   9-Under-Blitz  
14-Under-Team   14-Under-Reserve-Team   9-Under-Team   9-Under-Reserve-Team   Puzzle    
Place Name/Team                                                 Rate Score MMed Solk Cum  CumOp Prize         
      
    1 Zuev,Alexandr (1)                                         1767     5 19.5 20.5   19    81 1st           
    2 Mangudi,Amudan (2,Arizona Chess Central)                  1733     5   19 21.5   17  81.5 2nd           
    3 Liang,Yu-Cheng (23)                                       1207     5   19   21   17  77.5 3rd           
    4 Shan,Aaron Tongyue (5,Beyond Chess)                       1529   4.5   21   24   18  87.5 4th           
    5 Li,Yi-Ning (11,Wing Chess Academy)                        1481   4.5 18.5 21.5   16    79 5th           
    6 Hu,Guyuan (9,Beyond Chess)                                1500     4 21.5 23.5   16  85.5 6th           
    7 Watanabe,Benjamin (13)                                    1404     4   21   24 16.5    89 7th           
    8 Ting,Sean (7,Beyond Chess)                                1514     4 20.5 22.5   17    80 8th           
    9 Zou,Warren (8,Fundamental Chess Academy)                  1508     4 19.5   22   16  81.5 9th           
   10 Han,Evan (12,Beyond Chess)                                1416     4 19.5   22 15.5  84.5 10th          
   11 Flach,Lucas (3,Beyond Chess)                              1643     4   19   22 14.5  79.5 
   12 He,Justin (24)                                            1206     4   18 20.5 13.5    65 1100-1299 1st 
   13 Iucu,Mihai (17)                                           1343     4   18 20.5   13  72.5 1300-1499 1st 
   14 Lebedinsky,Andrew (16,ORLOV Chess Academy)                1349     4 17.5 20.5   14    80 
   15 Flach,Nicholas Anderson (6,Beyond Chess)                  1526     4   17   18   12    67 
   16 Perez,Ethan Hunter (4)                                    1621     4 16.5   18 13.5    67 
   17 Martin,Matthew (14)                                       1376   3.5   18 19.5   13  67.5 
   18 Ruy,Dashiell (35)                                         1124   3.5 17.5   20 12.5    70 
   19 Li,George Chengmin (29,Wing Chess Academy)                1183   3.5   17 19.5   10  67.5 
   20 Yang,Daniel J (22,Rhapsody Chess Club)                    1215   3.5 15.5 17.5   11    66 
   21 Wade,Preston (36,Wade Academy)                            1124     3   15   22   13  80.5 
   22 Chu,Maxwell (30,Temecula Chess Club)                      1161     3   14   20 10.5    69 
   23 Lu,Ryan (26,Portland OR)                                  1197     3   14 19.5   13  73.5 
   24 Ketireddy,Vedmanvitha (31)                                1154     3   13 18.5 10.5    66 
   25 Zhao,Thomas (25,Beyond Chess)                             1203     3 12.5   18 12.5    66 
   26 Lee,Jacob Bowen (18,Hanley Academy)                       1335     3   12 18.5   12  63.5 
   27 Zhang,Ellie (10,Beyond Chess)                             1482     3   12   18   11    63 
   28 Kasparov,Raffael (34)                                     1128     3 11.5 17.5    9  60.5 
   29 Carmina,Jonathan (43)                                     1080     3 11.5 17.5    8    56 U1100 1st     
   30 Wu,Shenlone (27,Las Vegas Chess Center)                   1190     3 11.5 16.5   11  56.5 
   31 Tang,Frank (21,Beyond Chess)                              1227     3 10.5 17.5    9  55.5 
   32 Joseph,Joshua (46)                                        1054     3  9.5   14    7    43 
   33 Wilson,Andrew Christopher (52,Vellotti's Chess Team)       765     3  8.5 11.5    7    42 
   34 Macartney-Filgate,Patrick (19,Canyon Vista Middle School) 1301   2.5 14.5 19.5   11  63.5 
   35 Davis,Sophie (15)                                         1362   2.5   14 17.5 11.5    64 
   36 Wang,Julian-Alexandre (42)                                1082   2.5   13   17    9  58.5 
   37 Talukdar,Matthew (40,Beyond Chess)                        1097   2.5   12   16  7.5  52.5 
   38 Cohen-Rider,Tristan (20)                                  1280   2.5 11.5 15.5  9.5  54.5 
   39 Bruggeman,Noah (38)                                       1118   2.5   11   15  7.5  54.5 
   40 Maxwell,Aiden Paul (48)                                   1019     2 13.5   17    9    59 
   41 Joseph,Leya (39,Salt Lake Chess)                          1104     2   12   16    7    52 
   42 Trieu,Wesley (49,Portland OR)                             1016     2 10.5 15.5  5.5  51.5 
   43 Wang,Brennan-Pierson (37)                                 1120     2   10   14    6  48.5 
   44 Ruiz,Alessandra (45)                                      1067     2  8.5 11.5    3    38 
   45 Gregory,Ella (51)                                          982     2  7.5 10.5    2  35.5 
   46 Li,Jack (47,Beyond Chess)                                 1037     2  6.5  9.5    3    33 
   47 Yum,Michael (32,Hanley Academy)                           1150   1.5 12.5 16.5    6    52 
   48 Noel,Ollie (53,Academic Chess Dream Team)                  522   1.5  8.5 11.5  5.5    41 
   49 Sun,Anthony (28,Fundamental Chess Academy)                1187     1   10   15  3.5    49 
   50 Garcia,Nikolaus (41,Crusader Chess Club of El Paso)       1085     1   10   14    4    43 
   51 Gelle,Adrian (44,Beyond Chess)                            1071     1  9.5 12.5    2    38 
   52 Trieu,Grace (50)                                           985     0    0    4    0  13.5 
   53 Khandelwal,Neil (33,Berkeley Chess School)                1146     0    0    0    0     0